wtorek, 27 listopada 2012

Kiedy potrzebna jest nam rehabilitacja?

Rehabilitacja – czym się zajmuje? Jakie techniki wykorzystuje się w rehabilitacji? W jakich sytuacjach możemy potrzebować rehabilitacji?

Rehabilitacja zajmuje się leczeniem dysfunkcji, które prowadzą do niepełnosprawności. Dysfunkcje te mogą dotyczyć jednej lub wszystkich sfer: biologicznej, psychologicznej oraz społecznej. Do niepełnosprawności można dojść na każdym etapie życia: od urodzenia, nagle w wyniku ostrej choroby lub urazu, a także po długiej i ciężkiej chorobie.
Niepełnosprawność ruchowa od urodzenia dotyczą dzieci, które rodzą się ze schorzeniami i wadami rozwojowymi upośledzającymi ich normalne funkcjonowanie. Nagła niepełnosprawność ruchowa występuje w efekcie urazów i schorzeń kręgosłupa, urazów czaszkowo-mózgowych, udarów mózgowych i utraty kończyn. W tym przypadku najważniejsza jest rehabilitacja psychologiczna, ponieważ pacjenci mają trudną drogę przed sobą z poradzeniem sobie z nową sytuacją.
Do narastającej niepełnosprawności w wyniku chorób przewlekłych dochodzi najczęściej w schorzeniach reumatoidalnych, zaniku mięśni, stwardnieniu rozsianym, zmianach zwyrodnieniowych stawów, chorobach tkanki łącznej oraz w zespołach bólowych.
Rehabilitacja wczesna – obejmuje ćwiczenia na łóżkach do rehabilitacji, zapobieganie odleżynom, bierną i czynną pionizację, fizykoterapię oraz naukę samoobsługi.
Rehabilitacja właściwa – obejmuje bierną i czynną pionizację, rehabilitację przyłóżkową w szpitalu i w domu, fizjoterapię, fizykoterapię, terapię zajęciową.
Rehabilitacja późna – w specjalistycznych ośrodkach przeprowadza się szczegółową rehabilitację, czyli narządu ruchu, neurologiczną, reumatologiczną, onkologiczną, kardiologiczną i pediatryczną.